ABD’de BTC Anketinin İlginç Sonuçları!

Benzer Haberler

Kripto paraların git gide daha yaygın hale gelmesi, kripto para toplulukları adına meyvelerini vermeye devam ediyor. Büyüyen kripto para sektörü, birçok ülkede kendisini artık yasal olarak göstermeye başladı. İlk olarak, Orta Amerika’nın en küçük ülkesi olan El Salvador’da Bitcoin’in (BTC) resmi para birimi olarak tanınması, arkasından birçok ülkenin de kripto paralar konusunda yasal adımlar atmasına önayak oldu. Son olarak dün, Ukrayna’da kripto para borsalarının yasal olarak tanınması adına bir yasa tasarısı Ukrayna Parlamentosu’ndan onay aldı. Bu da kripto paraların, ülkelerde yasal olarak tanınmasının gittikçe yaygınlaştığını gösteriyor. Bu konuya ilişkin olarak ABD’de yapılan bir anket de ilginç sonuçlar barındırıyor.

“BTC Yasal Para Olarak Kabul Edilmeli Mi?”

ABD’de, 4 bin 912 vatandaşın katıldığı bir anketin sonuçları açıklandı. Bitcoin’in yasal para olarak tanınması konusunda ABD’li vatandaşların çeşitli fikirler benimsediği de bu anketle ortaya çıktı. Bir kesim, BTC’nin yasal para olarak tanınması fikrine olumlu yaklaşırken, bir diğer kesimin bu konuya fazlasıyla olumsuz yaklaştığı görüldü. Anket sonuçlarına göre cumhuriyetçiler, BTC’yi yasal para olarak tanıma konusunda demokratlardan daha az destekçi görünüyor. Yaşlı kuşak ise bunun “korkunç bir fikir” olduğunu düşünüyor.

Demokratlar Daha Sıcak, Cumhuriyetçiler Daha Mesafeli

ABD’de araştırma ve veri analiz şirketi YouGov tarafından yapılan söz konusu ankette, katılımcıların %27’si BTC’nin yasal para olarak tanınmasını destekliyor.  Bu %27’lik dilimin %11’lik dilimi, BTC’nin ABD’de yasal ödeme aracı olarak tanınması fikrini “güçlü bir şekilde” desteklerken, %16’lık dilimi de “kısmi” destek veriyor. Demokrat olduğunu belirten katılımcıların %29’u bu fikri benimserken, cumhuriyetçi olduğunu belirten katılımcıların da %26’sı bu fikri destekliyor.

Yaşlılar ve Yılda 40 Bin Dolardan Az Kazananlar En Karşıt Kesim

Ankete göre genç nesil ise BTC’nin yasal para olması konusuna daha fazla destek veriyor. 25-34 yaş aralığındaki katılımcıların %44’ü bu fikre sıcak bakarken, “boomer” olarak tanımlanan daha yaşlı kesimin ise (57-75 yaş aralığı) %43’ü bu fikre “şiddetle” karşı çıkarken, yaşlı kesimin sadece %11’lik kesimi bu fikre sıcak bakıyor. Ankette, BTC’nin yasal para olarak tanınması fikrine en şiddetli şekilde karşı çıkan kesimin de, yılda 40 bin dolardan az kazanan vatandaşların olduğu görülüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem