ABD Hazinesi, Kripto İşletmeleri İçin Yeni Yaptırım Kılavuzu Yayınladı

Benzer Haberler

ABD’nin gözlemci yatırımcıları kripto endüstrisine odaklanıyor. 15 Ekim’de Hazine Dış Varlık Kontrol Ofisi (OFAC), ABD yaptırımlarında gezinme konusunda kriptoya özgü rehberlik içeren yeni bir broşür yayınladı.

Kılavuzun asıl içeriği devrim niteliğinde değil. Ancak OFAC’ın sanal para operatörlerinin yaptırım ihlallerinden kaçınmak için diğer finansal kurumlarla aynı sorumluluğu üstlenmesini beklediği fikrini büyük ölçüde teşvik eder. Yayınlanan kılavuzda şunlar yazıyor:

“Genel olarak, sanal para endüstrisinin üyeleri de dahil olmak üzere ABD’li kişiler, yaptırım uygulanan kişiler veya yargı bölgeleriyle yetkisiz işlemlere veya ilişkilere girmemelerini sağlamaktan sorumludur.”

Belki de en ilginç olanı, OFAC’ın IP adreslerinin coğrafi konumunu ve özellikle de VPN kullanımını beklentilerinin bir parçası olarak tanımlamak için mevcut analitik araçları vurgulamasıdır. Kripto borsaları ve operatörleri tarafından coğrafi sınırlama, genişleyen bir uygulamadır. Ancak bir VPN kullanımı, ticaretin önündeki bu engellerin neredeyse tamamını aşabilir. VPN’lerde artan OFAC incelemesi, ABD’deki kişilerin yasal olarak kullanmaları yasak olan platformlara erişim düzeyini önemli ölçüde değiştirebilir.

OFAC, 2020’de kripto para cüzdan adreslerini ilk hedeflediğinden beri kripto endüstrisine giderek daha fazla dahil oldu. Eylül ayının sonunda, Suex adlı Rusya merkezli bir OTC masası olan bir kripto borsasına yönelik ilk yaptırımlarını duyurdu.

Anlık BTC Fiyatını Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem