ABD Enflasyon Verisi Açıklandı, Dolar Yeni Zirvesine Tırmandı

Benzer Haberler

Küresel ekonomi piyasaları 10 Kasım tarihinde, TSİ 16.30’da açıklanması beklenen ABD enflasyon verilerine odaklanmış durumdaydı. ABD Merkez Bankası’nın (Fed) daha önce açıkladığı enflasyon beklentisi %2 seviyesindeydi. Ancak açıklanan yıllık enflasyon %6,2 olarak kaydedildi ve bu durum yurtiçi piyasalarda da sert oynaklıklar ile karşılandı. Daha önce Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) üst üste faiz indirimlerine gitmesi ile sert yükselen dolar kuru, ABD’deki enflasyon verisinin beklenenden yüksek açıklanmasıyla bir kez daha rekor seviyelere yükseldi. ABD enflasyonunun beklentileri aşması, dolar endeksini güçlendirdi ve yurtiçi piyasalarda bir kez daha faiz indirimine gidileceği endişesi de dolar kurundaki yükselişi destekledi.

Dolar Yeni Güne Yeni Rekorla Başladı

ABD’de yıllık enflasyon, 1990 yılından bu yana en yüksek seviyesini gördü. Açıklanan %6,2 enflasyon verisi sonrasında dolar/TL kuru, Türkiye’de enflasyon ve para politikası endişeleri ile 9,94 seviyesine kadar yükselerek yeni bir rekor kırdı. 10 Kasım tarihinde dolar kuru 9,87 TL seviyesini görmüştü. 11 Kasım Perşembe sabahı yeni rekoruna ulaşan dolar kuruna paralel yükselen Euro kuru ise 11,41 TL seviyesine ulaştı.

Yurtiçi Piyasalarda Takip Edilecek Gündem Maddeleri

Yurtiçi piyasalarda Perşembe günü Eylül ayı ödemeler dengesi, TCMB haftalık verileri takip edilecek. Öte yandan haftanın kapanış gününde ise yurtiçi piyasalarda TCMB Kasım ayı piyasa katılımcıları anketinin sonuçları izlenecek ve ABD piyasaları da tatil nedeniyle kısmi olarak kapalı olacak. Öte yandan ilerleyen süreçte ise yurtiçi piyasalarının ana gündeminde 18 Kasım tarihli TCMB Kasım ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı takip edilecek. Bu toplantıdan bir kez daha faiz indirim kararının çıkması olasılığına karşı dolar kuru için endişeler artıyor.

Güncel Döviz Kurları

11 Kasım Perşembe günü TSİ 10.55 itibariyle güncel döviz kurları şöyle:

  • Dolar alış 9,9221 – satış 9,9277
  • Euro alış 11,3862 – satış 11,4000
  • İngiliz Sterlini alış 13,2984 – satış 13,3113

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem