Altın ve Dolar Piyasasında Gözler Yoğun Gündeme Çevrildi

Benzer Haberler

Küresel ekonomi piyasalarındaki hareketlilik, ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinden gelen açıklamalar sonrası hızlandı. Bir süredir durgun seyreden altın ve dolar piyasası, bu açıklamalar sonrası hareketlenmeye başlarken, piyasalarda gözler gelecek haftaya çevrildi. Zira önümüzdeki hafta dünya genelinde ekonomi piyasaları adına oldukça yoğun bir haber gündemi oluşacak. Başta ABD’den gelecek olan veriler takip edilecek ve bu gelişmeler ışığında altın ve dolar piyasasında sert kırılmalar yaşanabileceği belirtiliyor. Uzmanlar, olası senaryolar ışığında yatırımcıları uyarıyor.

Altın Bu Hafta Kaybettirdi

ABD Merkez Bankası’ndan (Fed) gelen açıklamalar ve yüksek enflasyon verileri ile birlikte Rusya ile Ukrayna arasında devam eden savaş ve savaştaki gelişmeler, Çin’in yeniden Covid-19 salgını ile mücadelelere başlaması etkenleri ile altın ve dolar piyasalarında belirsiz bir hareketlilik yaşanmaya başladı. Dolar kuru genel görünümde hacimsiz kalmaya devam ederken, ons altın fiyatında oluşan baskılar, yurtiçi piyasalarda gram altın fiyatında da etkisini gösterdi. Küresel piyasalarda altın üzerindeki baskı sonrası gram altın fiyatında geri çekilmeler yaşandı. Bu hafta genelinde ise gram altın fiyatı (satış) %1,08 oranda değer kaybederken, dolar kuru %0,86 oranda, Euro kuru %0,54 oranda değer kazandı.

Gözler Fed Kararlarında

Fed üyeleri ve Fed Başkanı Jerome Powell, hafta boyunca şahin yönlendirmeler ile satış ağırlıklı sinyaller verdi. Önümüzdeki hafta ABD’de başta büyüme verileri olmak üzere küresel veriler takip edilecek. Artan enflasyonun etkileri ile ABD’de gittikçe daha şahin hala gelen para politikası adımlarının atılması bekleniyor. Bununla birlikte Fed’in, Mayıs ayı FOMC toplantısında 50 baz puanlık faiz artış kararını açıklaması bekleniyor. Geçtiğimiz haftalarda Fed Başkanı Powell, 2022 yılı genelinde birden çok kez 50 baz puanlık faiz artışına gidilebileceğinin net sinyallerini vermişti. Bu durum risk iştahını düşürdü. Gözler gelecek hafta açıklanacak verilere çevrildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem