29 Ekim Cuma Döviz Kurları Ne Durumda?

Benzer Haberler

Dolar kuru, 21 Ekim tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB), Ekim ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı sonrasında, politika faizinde 200 baz puanlık indirim kararını açıklamasından sonra tarihi rekorlarına yükseldi. Karar sonrası 9,66 TL seviyesine yükselen dolar kuru, daha sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Osman Kavala’nın serbest bırakılmasını isteyen 10 büyükelçiliğe yönelik “İstenmeyen adam talimatı verdim” açıklamasından sonra da 9,85 TL seviyesine yükseldi. Ardından gevşeyen ve 9,52 TL seviyesine gerileyen kur, Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun, enflasyon tahminlerini açıklamasıyla yeniden yükselişe geçerek 9,60 TL seviyesini aştı.  Dün gün içinde tekrar gevşeyen kur, yeni güne de yükselişle başladı.

Döviz Kurları Yeniden Yükselişte

28 Ekim Perşembe günü en düşük 9,4745 TL seviyesini gören dolar kuru, en yüksek ise 9,6310 TL seviyesini gördü. Perşembe günü dolar kuru, bir önceki kapanışının %0,48 üzerinde, günü 9,5434 TL seviyesinde tamamladı. Ardından dolar kuru, 29 Ekim Cuma gününe de yükselişle başladı. Dolar kuru gün açılışı sonrasında 9,61 TL seviyelerinde dengelenirken, aynı dakikalarda bir önceki kapanışına göre %0,51 oranda değer kazanan Euro kuru da 11,20 TL seviyesinde dengelendi. Dolar ve Euro’daki artışa paralel yükselen İngiliz Sterlini kuru da önceki kapanışının %0,66 oran üzerinde 13,23 TL seviyesine ulaştı.

Dolar Endeksi Yeni Günde Artışa Geçti

Dolar endeksi dün %0,6 oranında geriledikten sonra yeni günde %0,1 artış ile 93,4 seviyesine ulaşırken, Euro/dolar paritesi de %0,1 azalma ile 1,1670 seviyesinde dengelendi. Piyasa yorumcuları ve analistler, tedarik zincirindeki bozulmaların getirdiği etkilerin, bazı büyük şirket bilançolarında görülmesinin risk iştahını arttırdığını ifade etti.

Küresel Piyasalarda Takip Edilecek Veriler

Küresel ekonomi piyasalarında bugün, Almanya ve Euro Bölgesi’nde büyüme ile Euro Bölgesi’nde Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verilerinin takip edileceği belirtildi. Analistler ayrıca ABD’de de kişisel gelirler ve kişisel harcamaların takip edilecek olan veri gündeminde ön planda yer aldığını ifade etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem