24 Mayıs Salı Günü Dolar Neden 16 Lirayı Aştı?

Benzer Haberler

Küresel piyasalarda, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) Mayıs ayı FOMC toplantılarından 50 baz puanlık faiz artış kararıyla çıkmasından sonra güçlenmeye başlayan dolar, yurtiçi piyasalarda TL karşısındaki yükselişini de hızlandırdı. Yeni haftanın ilk gününde, enflasyona endeksli tahvil beklentileri ile gerileyen dolar kuru, haftanın ikinci işlem gününde yeniden tırmanışa geçti. Dolar yeni günde 16,00 TL barajını aşarken, aynı dakikalarda Euro kuru ise 17 TL seviyesini aştı. Döviz kurlarında yaşanan artış dalgasıyla birlikte rezervlerdeki düşüşler ve hükümetin döviz arayışları takip ediliyor. Peki döviz kurlarında neden ani ve sert yükselişler yaşandı?

Dolar Kuru Aralık 2021’den Sonra En Yüksek Seviyesinde

Dolar kurunda yaklaşık iki hafta boyunca süren sert yükseliş dalgasından sonra dün akşam saatlerinde bir düşüş yaşanmıştı. Enflasyona endeksli tahvil beklentileri ile kısa süreliğine düşüş yaşayan dolar kuru yeni günün sabah saatlerinde 16,00 TL seviyesini aşarak 16,15 TL seviyesini gördü. Aynı dakikalarda Euro kuru ise 17,00 TL seviyesini aşarak 17,35 TL seviyesini gördü. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), dolar kurunun 16 TL’yi aşmaması için kamu bankaları aracılığıyla rezervlerinden döviz satarak örtülü müdahalede bulunuyordu ancak bu müdahale yeterli olmadı.

Türk Lirası Neden Sert Değer Kaybetti?

Dolar kuru böylece 20 Aralık 2021 tarihinden bu yana ilk kez 16,00 TL seviyesini görmüş oldu. Geçtiğimiz haftalarda Euro/dolar paritesi 1,03 seviyelerine kadar gerilemişti ancak bugün döviz kurlarında yaşanan dalgalanma ile birlikte Euro/dolar paritesi de 1,0724 seviyesini gördü. Türk Lirası’nda hızlanarak artan değer kaybının nedenleri merak edilirken, konuya ilişkin değerlendirmede bulunan Ekonomist Özlem Derici Şengül, Sözcü’ye yaptığı değerlendirmede, dövizden geçenlere yüksek getiri verileceği dedikodusu üzerine Türk Lirası’nda bu değer kaybının görüldüğünü ifade etti.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem