23 Kasım’da Dolar Kuruna Neler Oldu Öyle?

Benzer Haberler

Türkiye Cumhuriyeti tarihinde 23 Kasım 2021 günü, tarihi bir gün olarak kayda geçti. 23 Kasım Salı günü Türk Lirası, tarihi şekilde değer kaybı yaşadı. Haftaya sert dalgalanmalarla başlayan dolar/TL kuru, 23 Kasım tarihinde 13,45 ile rekor seviyesine ulaştı ve ardından 12,60 seviyelerine geriledi. Ancak TL’deki değer kayıpları yeni günde de durmadı ve 24 Kasım Çarşamba sabahında dolar kuru tekrar 13,00 TL seviyesinin üzerini gördü. Sabah saatlerinde 13,16 TL seviyesini gören dolar kuruna paralel olarak tarihi yükselişler yaşayan Euro/TL kuru da 14,81 seviyesini gördü. 23 Kasım Salı günü Euro kuru da 15,16 TL ile tarihi rekorunu görmüştü.

Dolar ve Euro Tarihi Zirvelerini Gördü

22 Kasım Pazartesi akşamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, faiz ile ilgili açıklamalarda bulundu ve bir kez daha düşük faiz sinyalleri vererek, “Biz ne yaptığımızı biliyoruz” dedi. Erdoğan’ın açıklamaları sonrası sert değer kaybı yaşayan TL, gelişmekte olan ülkelerin para birimleri arasında en sert değer kaybı yaşayan para birimi oldu. Bankacılar, 23 Kasım tarihinde likiditenin “neredeyse kaybolduğunu” ve özellikle de dolar kurunun 13,45 TL seviyesine yükselişinde, normalde piyasada etkili olmayacak olan tutarlarda bile olsa “panik dolar alımlarının” etkili olduğunu ifade etti.

TL’deki Günlük Değer Kaybı Yüzde 15 Seviyesine Ulaştı

Yurtiçi piyasalarda derinliğin kaybolması, işlem hacimlerinin ciddi ölçülerde düşmesi ve para politikasında enflasyondaki %30’a doğru gelen yükselişlerin yaşanmasına rağmen gevşemenin devam edeceği sinyalleri, endişe yaratmaya devam ediyor. 23 Kasım tarihinde dolar kurunda test edilen en yüksek seviye göz önüne alındığında, TL’deki değer kaybı %15’e yaklaşmış oldu. Gün içinde tarihi düzeyde değer kayıpları yaşayan TL, daha sonra bu kayıplarının bir kısmını silerek günü %10’a yakın değer kaybı ile tamamladı. TL, tarihinde ilk kez 10 Ağustos 2018’de, ABD ile yaşanan Rahip Brunson krizinde günlük %15 değer kaybı yaşamıştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem