23 Eylül’de Neler Olacak, Dolar Kurunu Ne Bekliyor?

Benzer Haberler

Yurtiçi piyasalarda dolar/TL kuru, hareketli dönemler geçirmeye devam ediyor. Geçtiğimiz haftalarda, Türkiye ekonomisine ilişkin açıklanan ikinci çeyrek verileri ile birlikte ciddi değer kayıpları yaşayan dolar kuru, daha sonra Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun yapmış olduğu açıklamalarla yeniden yükselişe geçmişti. Kavcıoğlu, açıklamalarında manşet enflasyondan, çekirdek enflasyona geçişin öneminden söz etmişti. Bu açıklamalar sonrası yükselişe geçerek tekrar 8,52 seviyesini gören dolar/TL kuru, ardından gevşemelerle 8,42 seviyelerine kadar geriledi. Uzmanlar, dolar kuru için takip edilmesi gereken en önemli gelişmenin 23 Eylül tarihinde olduğunu ifade ediyor.

Dolar Kuru İçin Takip Edilecek En Önemli Tarih: 23 Eylül

Dolar kuru, son gevşemelerin ardından gerilediği 8,30’lu seviyelerden, Merkez Bankası’nın “erken faiz indirimi” olarak değerlendirilen mesajları sonrası yükselerek 8,40’lı seviyelere ulaşmıştı. Dolar kuru, şimdi ise önümüzdeki hafta açıklanacak olan politika faiz kararına odaklanmış durumda. Merkez Bankası, 23 Eylül tarihinde Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısını gerçekleştirecek. Buradan çıkacak olan faiz kararı, dolar/TL kurundaki yön belirleyici en önemli etken olacak.

Merkez Bankası Zorunlu Karşılık Oranlarında Artırıma Gitti

Öte yandan dolar/TL kurunda etkisini gösteren unsurlardan biri de 15 Eylül Çarşamba günü gerçekleşti. Merkez Bankası, bu tarihte yabancı para mevduat ve kıymetli maden depo hesaplarına uygulanan zorunlu karşılık oranlarını 200 baz puan artırma kararı aldı. Bu adımla birlikte TCMB, Temmuz ayından bu yana iki adımda yabancı para zorunlu karşılıkları toplamda 4 puan artırmış oldu. Merkez Bankası’nın daha önce açıklamış olduğu takvim doğrultusunda, banka TL cinsi zorunlu karşılıkların döviz tutulma imkanı da birkaç hafta içinde kaldırılacak.

Ekonomist Remzi Özdemir’in Açıklamaları

Dolar/TL kuru için takip edilecek en önemli tarih olan 23 Eylül tarihiyle ilişkili olarak, Yeniçağ Gazetesi ekonomi yazarı Remzi Özdemir, yorumlarını dile getirdi. Remzi Özdemir, köşesinde şu ifadelere yer verdi:

“Amerika’daki enflasyon rakamları beklentiler doğrultusunda geldi. Bu Türkiye’ye sadece 10 günden kısa bir süre için rahat bir nefes aldırdı. Ancak 23 Eylül’de yapılacak olan Merkez Bankası para kurulu toplantısından faiz indirimi sembolik de olsa kesin gelecek gözüyle bakılmasına da neden oldu.”

Remzi Özdemir, bazı ekonomistlerin, doların 12-13 TL ve üstüne çıkacağı yönündeki görüşlerine “bugünkü şartlarda imkansız” diyerek katılmadığını ifade etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem