14’ün Altında Tutulmaya Çalışılan Dolar 14,75’i Gördü

Benzer Haberler

Yurtiçi piyasalarda dolar/TL kuru tarihi değer artışlarına devam ediyor. Yıl genelinde dolar karşısında ciddi değer kayıpları yaşayan TL, Kasım ayı itibariyle bu değer kayıplarını hızlandırdı ve Aralık ayında da değer kayıplarını sürdürdü. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Eylül ayı itibariyle politika faizinde indirimlere gitmeye başladı ve Eylül ayında %19 seviyesinde olan politika faizi, 18 Kasım itibariyle %15 bölgesine çekildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “düşük faiz” açıklamaları, Merkez Bankası’nın da bu yöndeki adımları TL’deki değer kayıplarını hızlandırdı. Merkez Bankası’nın Aralık ayı faiz kararını açıklayacağı haftaya girilirken TL’deki değer kaybı bir kez daha hızlandı ve dolar/TL kuru 14,75 seviyesini gördü.

Dolar Kurunda Yeni Rekor Görüldü

Merkez Bankası 2021 yılının son faiz kararını 16 Aralık Perşembe günü açıklayacak. Kritik haftaya Merkez Bankası’nın müdahaleleri sonrasında 13,80 TL bandında giriş yapan dolar kuru, sabah erken saatlerde gelen sert yükselişlerle birlikte 14,75 TL seviyesine kadar yükselerek tarihi rekorunu yeniledi. Dolar kurunda gelen rekor ile birlikte Euro kuru da 16,65 TL ile tarihi zirvesini gördü. İngiliz Sterlini ise 19 TL seviyesinin üzerine çıkarak rekor kırdı.

Gözler Merkez Bankalarında

Küresel piyasalarda gözler ABD Merkez Bankası’nın (Fed) tahvil alımlarını durdurma kararını öne çekip çekmeyeceğinin belli olacağı Fed toplantısına çevrildi. Ayrıca kritik haftada merkez bankaları faiz kararlarını açıklayacak. Bu hafta Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB), İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) ve Japonya Merkez Bankası’nın (BoJ) da Fed’e kıyasla daha yavaş şekilde para politikalarında sıkılaştırmalara gitmesi bekleniyor. Yurtiçi piyasalarda ise TCMB’nin politika faizinde bir kez daha indirime gitmesi bekleniyor.

TL’de Değer Kaybı Tarihi Zirvelere Ulaştı

Gelişmekte olan ülkeler para politikalarında sıkılaştırmalara giderken Türkiye’de bunun tam tersi görülüyor. Yurtiçi piyasalarda TL’de peş peşe gelen sert değer kayıpları ve yüksek enflasyona rağmen faiz indirimlerinin sürmesi, TL’deki değer kayıplarını tarihi boyutlara ulaştırdı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem